bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 20 sierpnia 2021
  • 27 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 15941

Dni Bielska-Białej: Lady Pank, Waglewski Fisz Emade

Ponad 50 wydarzeń, 10 dni, kilkanaście lokalizacji - to tylko kilka najważniejszych określeń wyróżniających tegoroczne Dni Bielska-Białej. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej, jubileuszowej oprawie. Dni miasta przypieczętują bowiem świętowanie przypadającego w tym roku 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Obchody rozpoczną się 27 sierpnia i potrwają aż do 5 września.Bogaty program Dni Bielska-Białej został zaprezentowany 19 sierpnia na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Miejski w Willi Sixta. Dominantą takiego charakteru świętowania - pierwotnie obchody jubileuszu miały trwać cały rok - jest sytuacja pandemiczna. Dlatego święto miasta zaplanowano właśnie teraz, a większość wydarzeń odbędzie się na świeżym powietrzu - po to, aby było jak najbezpieczniej.

O idei świętowania mówił podczas konferencji prasowej prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Program dni miasta to nie tylko rozrywka kulturalna czy sportowa, ale też zwrócenie uwagi na to, co moim -a myślę, że i mieszkańców - zdaniem jest dla nas najważniejsze: na to, że jesteśmy wspólnotą, mamy bardzo ciekawą, skomplikowaną czasami historię, jesteśmy różnorodni w swoich poglądach, wyznaniach, patrzeniu na świat, szanujemy się nawzajem i tworzymy wspaniałą grupę mieszkańców, która nie tylko pracuje na rzecz tego miasta, ale też ma wrażliwość kulturalną, rozmawia ze sobą, lubi ze sobą przebywać i po prostu żyć pełnią życia. Poza tym - jak się mówi - nie samym chlebem człowiek żyje - mówił prezydent.

konferencja
Konferencja prasowa na temat Dni Bielska-Białej - 19.08.2021 · fot. UM Bielsko-Biała


- Bardzo często spotykaliśmy się z opiniami, że Dni Bielska-Białej nie powinny być, jak dotychczas, tylko trzema wieczorami koncertowymi, ale żeby dotyczyły jak najszerszej grupy mieszkańców, żebyśmy różne formy artystyczne uwypuklili, abyśmy różne miejsca mieszkańcom pokazali, abyśmy starali się dopasować repertuar do różnych grup wiekowych. I tak wymyśliliśmy te dni, aby one szły i szlakiem historycznym - dlatego zaczynamy od średniowiecza, poprzez przemysłowy rozkwit naszego miasta, koncentrując się na roku 1951, aż po czasy teraźniejsze i przyszłość. Śmiałe zamknięcie ul. Zamkowej ma nam wszystkim pokazać, jak by to było, gdyby centrum naszego miasta było wyłączone z ruchu - a to przecież jest artykułowane na wielu spotkaniach z mieszkańcami - dodał zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak.

dni bielska-białej


Otwarcie Dni Bielska-Białej zaplanowano na 27 sierpnia. Świętowanie zacznie odsłonięcie wielkoformatowego muralu autorstwa Wojciecha Kołacza ps. Otecki w sercu dwumiasta, tuż obok Ratusza, na budynku przy pl. Ratuszowym 7. Mural już powstaje i odnosi się do miejskiej symboliki - przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, która obejmuje dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast - lilie i róże.

Po odsłonięciu muralu na scenie zostaną wręczone nagrody BBohaterkom i BBohaterom, czyli osobom, które w czasie pandemii bezinteresownie niosły pomoc mieszkańcom miasta. W koncercie otwarcia wystąpi najpierw lokalny zespół Pociąg Rock’n’Roll, a gwiazdą wieczoru będzie również świętująca jubileusz, ale 40-lecia, grupa Lady Pank. Koncert zostanie zwieńczony pokazem sztucznych ogni.

dni bielska-białej


- To jednak nie koniec. Ponieważ jesteśmy w dwumieście i działamy po obu stronach rzeki, o godzinie 22.00 przenosimy się na drugą stronę Białej, w przestrzeń pod Grępielnią, i tu odbędzie się Industrial Area Party. Na początek wystąpią nasze młode gwiazdy polskiego jazzu oraz jego największe nadzieje - Kamila Drabek, Marta Wajdzik, Tymon Kosma i Jan Pieniążek, tegoroczny laureat Ikara - w specjalnie na tę okazję przygotowanym programie. Część plenerową otwarcia zakończą Waglewski Fisz Emade - trochę inna półka muzyczna. Dla tych, którym jeszcze będzie mało, od północy w Metrum mamy jam session do białego rana - zapraszał naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego, prezentując program Dni Bielska-Białej.

dni bielska-białej


Od pierwszego dnia świętowania rozświetlone będą przęsła mostu na rzece Białej, przy moście natomiast będzie można zapoznać się z okolicznościową wystawą ze zbiorów bielskiego historyka Jacka Kachla pod nazwą Był rok 1951.

Również od pierwszego dnia, czyli 27 sierpnia, na placu Wojska Polskiego startuje trzydniowy Jarmark w Białej.

- Zawsze pojawia się pytanie o gwiazdy - z naszego punktu widzenia głównymi gwiazdami tych Dni Bielska-Białej będą mieszkańcy. Chcemy pokazać naszą młodzież, naszych twórców, naszych artystów - dlatego wydarzeń będzie około 50, czyli bardzo dużo. Będą koncerty muzyczne i spektakle, formy łączone, coś dla młodzieży i rytmy nawet dyskotekowe - tak aby każdy, niezależnie od swoich gustów, znalazł coś dla siebie. Na tym nam bardzo zależy. Cały program Dni Bielska-Białej powstał w konsultacji z mieszkańcami, z uczestnikami życia kulturalnego w mieście - dodał prezydent.

dni bielska-białej


I tak 29 sierpnia w Starym Bielsku odbędzie się piknik historyczny Tu wszystko się zaczęło z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz muzyką dawną i etniczną. 3 września na placu Bolesława Chrobrego zaplanowano prapremierę spektaklu plenerowego Czasowątki w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Widowisko odnosi się do początków obu miast i ich rozwoju, a potem połączenia, współczesności i przyszłości. Jest to plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i ludzie w nim pracujący.

Tego samego dnia na placu między Galerią Bielska BWA a Teatrem Lalek Banialuka odbędzie się Połączenie - video mapping architektury i koncert Pawła Szamburskiego Miasto, którego nie ma. Vild Lid. Video mapping zostanie wyświetlony na kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17, tuż po koncercie. Wydarzenie w sposób artystyczny odniesie się do kontekstu połączenia miast, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei.

5 września propozycja dla małych i dużych dzieci. Na placu Żwirki i Wigury odbędzie się piknik ZaBBawy z tradycją. Najmłodsi będą mogli malować duże makiety fabryk, zamku czy fiacików 126 p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków. Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj - dziś - jutro, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z tą placówką.

Na zakończenia Dni Bielska-Białej 5 września dojdzie do bezprecedensowego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii z powodu koncertu zamknięta dla ruchu zostanie ul. Zamkowa na odcinku od ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do placu Żwirki i Wigury. O godzinie 19.30 zacznie się tam koncert piosenek Marii Koterbskiej Miasto pani Marii, a po nim iluminacje na murach zamku z muzyką zespołu The ThreeX.

Dni Bielska Białej to także szereg imprez sportowych. O wszystkich można przeczytać w programie imprezy na stronie: bielsko-biala.pl/dnibb.

Szczególne miejsce w programie Dni Bielska-Białej zajmuje też Willa Sixta. To miejsce, poddane rewitalizacji, nie zostało do tej pory oficjalnie otwarte dla mieszkańców - wszystko z powodu pandemii. Dlatego teraz, w ramach Dni Bielska-Białej, zaplanowano tam kilka wyjątkowych wydarzeń. W ciągu trzech letnich wieczorów - 30, 31 sierpnia i 1 września w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 można będzie dostarczyć wrażeń wszystkim zmysłom. Organizatorzy zapraszają na spacer po ogrodzie różanym i delektowanie się zapachem kwiatów i ziół. Zmysł smaku zaangażowany będzie do rozpoznawania składników potraw i napojów przygotowanych na bazie dzikich roślin. Podczas nocnego zwiedzania willi będzie można poznać ciekawe fakty z historii oraz życia jej dawnych mieszkańców. Koncerty na świeżym powietrzu każdego wieczoru prezentować będą inny rodzaj muzyki, czasem zachęcając do tańca, innym razem do kontemplacji i zadumy - wystąpią Kosmonauci, Gooral i muzycy Bielskiego Towarzystwa Muzycznego z kompozycjami Jana Sztwiertni. Ostatnim akordem będą animacje świetlne ożywiające nocą budynek i wyczarowujące bajkową scenografię ogrodu.

Dniom Bielska-Białej w pandemicznych czasach musi towarzyszyć aspekt zdrowotny, dlatego jeden dzień poświęcony będzie osobom starszym i niepełnosprawnym. 1 września w Bielskim Centrum Kultury znajdą one wszystkie potrzebne dla siebie informacje - o ulgach, programach i możliwości wsparcia. Ale to nie wszystko. 28 sierpnia na parkingu obok Ratusza stanie krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w którym osoby chętne będą mogły podzielić się drogocennym, życiodajnym płynem - jakim jest krew. Natomiast 27 sierpnia, podczas jarmarku w Białej, Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w ramach programu Bądź bezpieczny w pandemii, Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor oraz Beskidzka Izba Lekarska - będą zachęcać do szczepień, rozmawiać o odporności i odpowiadać na pytania. Będzie też mobilny punkt szczepień i niespodzianki dla zaszczepionych.

- Będziemy dostępni na placu w piątek i w sobotę już od godziny 12.00. Mobilny punkt szczepień także będzie czynny od tej godziny. Każdy nieprzekonany, z wątpliwościami, będzie mógł tam przyjść, dowiedzieć się, porozmawiać w cztery oczy czy w większej grupie - do czego serdecznie zachęcam - mówiła obecna podczas konferencji senator RP Agnieszka Gorgoń-Komor.

Wtórował jej prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej Klaudiusz Komor. - Proponowałbym, aby skrót BB, który się tu pojawia, rozwinąć jako Bezpieczny Bielszczanin i uzupełnić o literę Z, czyli bezpieczny bo zaszczepiony. My, lekarze Beskidzkiej Izby Lekarskiej, gorąco zachęcamy do szczepień. Wiedza medyczna jest jednoznaczna, tu nie ma wątpliwości - jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy się szczepić. Korzystajmy więc z Dni Bielska-Białej dla ducha, ale korzystajmy też dla ciała - można się będzie zaszczepić szczepionką jednodawkową - mówił prezes.

Podczas obchodów będzie można spotkać ankieterów i wypełnić u nich ankietę zadowolenia - wyniki badania mają pokazać, jak uczestnicy Dni Bielska-Białej oceniają przygotowany przez miasto program.

Dni Bielska-Białej uświetni także promocja powstałej specjalnie z tej okazji książki Był rok 1951. Jej autorem jest Jacek Kachel. Wydarzenie odbędzie się 2 września w Domu Kultury Wiktorii Kubisz o godzinie 18.00.


dni bielska-białej


Pełny opis wydarzeń i szczegółowy program znajduje na stronach poświęconych Dniom Bielska-Białej: bielsko-biala.pl/dnibb i www.pelnakultura.info/, a także w specjalnym, wydanym właśnie z okazji Dni Bielska-Białej bielskim magazynie aktualności Pełna Kultura.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.